sobota, 6 października 2012

Cassandra Clare

Cassandra Clare jest autorką bardzo popularnej serii młodzieżowej Urban Fantasy, a także z nią związanej drugiej serii historycznej o elementach Fantasy.

Mowa o "The Mortal Instruments" ("Dary Anioła") i "The Infernal Devices" ("Piekielne maszyny"). Wykupione zostały prawa do ekranizacji pierwszej książki z cyklu The Mortal Instruments i w prawdzie nie zaczęto kręcenia filmu, rozmowy z potencjalnymi aktorami do ról głównych już się zaczęły.

 Cassandra Clare jest również raczej znana w fandomie, czyli wśród osób spędzających nieco czasu na fanowskich stronach, piszących fanfiki, tworzących fanarty, czy tylko czytających fanfiki, bądź udzielających się na fanowskich forach, z niesławnej afery plagiatu. Pisała swego czasu serię fanfików, czyli opartych na oryginalnych literackich źródłach (w tym przypadku serii Harry Potter) serii nowel dla fanów od fanów, dziejące się w realiach znanej książki, na której się opierają, bądź tylko używają znanych fanom książki bohaterów. Innymi słowy zachętą do czytania tych produkcji jest zainteresowanie oryginalną książką czy serialem albo filmem, chęć wyobrażania sobie nowych historii, przygód jakie mogły się znanym i lubianym nam bohaterom zdarzyć, czy zastanowienia się jak by się zachowali w nowej sytuacji, w innych czasach, w konfrontacji z realiami innej książki czy serialu (czyli crossover).

Pani Clare jednak zasłynęła nie tyle popularną serią fanfików, ale aferą plagiatową. Kopiowała nie tylko znane zdania, zabawne stwierdzenia popularnych seriali (np. z Buffy) - cytaty bez powoływania się na źródło, ale też fragmenty książek np. Pameli Dean i Roger'a Zelaznego - wystarczająco długie i na tyle podobne do oryginału, że wzbudzające wahania co do prawnych komplikacji takiego zachowania.

Wiecej tutaj: Fanlore o Cassandrze Clare

Na ile zachowanie w fandomie ma wpływ na autora mainstream? Czy to jak ktoś się zachowywał nim jego książki zostały wydane powinno mieć wpływ na jego ocenę profesjonalną? Trudno powiedzieć jak jedno przekłada się na drugie. I jak poważnie oceniać należy sprawę plagiatu. Czy fragmenty i zdania, które można przypisać do innych źródeł, ale wykorzystane dla celów nie komercyjnych powinny tu rzutować na charakter pisarki i jej dalszą pracę?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...